Představte si, že byste si každé ráno uvařili kávu z vody, která obsahuje dvacetkrát více arzenu, než je bezpečný limit. Většinu z nás by to poslalo do nemocnice s těžkou otravou, ale v argentinských Andách je to pro místní obyvatele naprosto běžná realita. Vědci konečně zjistili, jak je možné, že tito lidé nejen přežívají, ale prosperují v podmínkách, které jsou pro zbytek planety toxické.
Přírodní laboratoř v oblacích
V městečku San Antonio de los Cobres, které leží ve výšce přes 3 500 metrů, pili lidé po tisíce let vodu z ledovců, která protéká vulkanickými horninami. Tyto skály uvolňují do podzemních vod extrémní množství arzenu. Zatímco Světová zdravotnická organizace doporučuje maximálně 10 mikrogramů na litr, zdejší obyvatelé běžně konzumovali 200 mikrogramů.
Když jsem poprvé četl o tom, že se lidské tělo dokáže přizpůsobit chemickému jedu podobně jako bakterie antibiotikům, znělo mi to jako scénář ze sci-fi filmu. Ale evoluce v Andách jela na plné obrátky více než 7 000 let.
Genetický „filtr“, který ostatním chybí
Vědci z univerzity v Uppsale narazili na fascinující mechanismus. Normálně tělo mění arzen na několik forem, přičemž jedna z nich je extrémně toxická, než se přemění na méně škodlivou a odejde z těla močí. Lidé v Andách však mají speciální variantu genu AS3MT.
Zajímavé články:
- Rychlá detoxikace: Jejich tělo přeskakuje tu nejnebezpečnější fázi a mění jed rovnou na odpadní látku.
- Genetický štít: Tato mutace se u nich vyskytuje mnohem častěji než u sousedních populací v Kolumbii nebo Peru.
- Dědictví tisíciletí: Nejde o náhodu, ale o výsledek přírodního výběru – ti, kteří tento gen měli, přežili a měli zdravější děti.
V čem je ten trik?
Víte, ono to funguje trochu jako upgrade softwaru. Zatímco náš „systém“ si s arzenem neví rady a začne kolabovat (rakovina, kožní léze), obyvatelé Puna de Atacama mají nainstalovaný patch, který zpracovává toxiny v reálném čase. Je to vůbec první přímý důkaz, že se lidé dokážou geneticky přizpůsobit konkrétnímu chemickému znečištění prostředí.
Mimochodem, podobné adaptace vědci začínají pozorovat i u komunit v Tibetu, které žijí v extrémních výškách s nedostatkem kyslíku. Naše tělo je neuvěřitelný stroj, který se odmítá vzdát i v těch nejdrsnějších koutech světa.
Zajímavý postřeh z praxe: I když máme tyto fascinující vědecké poznatky, v roce 2012 byl v oblasti konečně instalován filtrační systém. Evoluce je sice mocná, ale čistá voda je pro moderní zdraví stále jistější sázkou.
Fascinuje vás, jak moc se dokáže lidské tělo změnit, aby přežilo? Dokážete si představit, že by se lidstvo v budoucnu adaptovalo třeba na mikroplasty nebo smog ve městech? Dejte mi vědět v komentářích, co si o tom myslíte!









