Dlouho nám tvrdili, že naši nejbližší příbuzní zmizeli ze světa, protože se křížili jen mezi sebou a jejich genofond zdegeneroval. Nová analýza DNA z Belgie a Francie ale tento mýtus boří přímo před našima očima. Ukazuje se, že neandrtálci byli mnohem odolnější a propojenější, než jsme si v hodinách dějepisu ochotni připustit.
Zapomeňte na příbuzenské křížení
Vědecký tým pod vedením Alby Bossoms Mesa z Institutu Maxe Plancka znovu prozkoumal ostatky 27 jedinců, které roky ležely v muzejních sbírkách. Mezi nimi byl i slavný Engis 2, vůbec první objevený neandrtálec v historii. Díky moderním technologiím jsme se konečně podívali do jejich genetického kódu s takovým rozlišením, o jakém se badatelům v 19. století ani nesnilo.
Výsledek? Žádná genetická katastrofa se nekonala. Zatímco dřívější nálezy ze sibiřských jeskyní naznačovaly izolaci a incest, tito evropští neandrtálci prosperovali v propojených a rozmanitých skupinách. Jejich DNA byla zdravá a nevykazovala známky „genetické zátěže“, která by je měla poslat do záhuby.
Co analýza odhalila:
- Vysoká diverzita: Skupiny od Belgie až po Chorvatsko byly geneticky propojené.
- Zdravé křížení: Úroveň inbreedingu (příbuzenského křížení) byla překvapivě nízká.
- Špatné načasování: Sibiřští neandrtálci byli zřejmě jen izolovanou výjimkou, nikoliv pravidlem.
Kam tedy zmizeli?
V mé praxi mě vždy fascinovalo, jak snadno uvěříme teorii o „slabších“ druzích. Ale neandrtálci nebyli žádní genetičtí outsideři. Pokud nebyli nemocní a slabí, proč tu dnes nesedí s námi u piva? Odpověď je možná prostší a trochu víc „lidská“. Oni nezanikli, oni se v nás rozpustili.
Zajímavé články:
Víme, že neandrtálci a moderní lidé (Homo sapiens) žili v Evropě bok po boku až 500 generací. To je dost času na to, aby se jejich rodové větve propletly. Zbytek příběhu nosí většina z nás v sobě – máme v naší DNA zhruba 2 % neandrtálských genů.
Záhada jednosměrné ulice
Zde přichází ta nejzajímavější část, takový malý vědecký detektivní oříšek. Zatímco v moderních lidech nacházíme stopy neandrtálců běžně, u samotných neandrtálců jsme zatím nenašli ani jeden důkaz, že by měli za předka moderního člověka. Jako by ta genetická řeka tekla jen jedním směrem.
Praktické ponaučení z pravěku
Tento objev nám dává důležitou lekci o přežití, která platí i v dnešním Česku: izolace je cesta do pekel. Stejně jako neandrtálci na západě Evropy přežívali díky kontaktům s jinými skupinami, i my víme, že uzavřené systémy (v byznysu i v komunitách) dříve či později narazí na své limity. Diverzita není jen moderní slovo, je to biologická nutnost.
Myslíte si, že neandrtálci byli skutečně absorbováni naší kulturou, nebo prostě jen prohráli boj o zdroje v rychle se měnícím klimatu? Napište mi svůj názor do komentářů!









